Profesor MUDr. Jiří Homolka, DrSc. z 1. kliniky tuberkulózních a respiračních nemocí I. LF UK
Pobyt v solné jeskyni má pozitivní efekty u průduškového astma, chorob horních a dolních cest dýchacích, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně a významně působí jako prevence v období chřipkových epidemií u zaměstnanců podniků, dětí předškolních a školních zařízení, kde výrazně snižuje nemocnost. U svých nemocných jsem si ověřil, že po 5-10 sezeních v solné jeskyni, se jejich zdravotní stav zlepšil stejně jako po přímořské léčbě. Příznivý efekt přetrvává asi 3 měsíce, pak je vhodné zopakovat alespoň sadu 5 sezení. I když pobyt v solné jeskyni prokazatelně pomůže, alergie nevyléčí. Efekty solné jeskyně jsou u každého člověka trochu jiné a mají různou délku trvání. Je to podobné jako v případě pobytu u moře. Mohu však vřele doporučit všem - alergikům, ale i zdravým lidem – jako prevenci, alespoň 2x ročně kúru 10 sezení vyzkoušet. Tím spíš, že je cenově dostupná pro naprostou většinu lidí, cestu k moři si ovšem ne každý může dovolit víckrát v jednom roce. Jedno sezení (45 minut) v solné jeskyni nahradí přibližně 2 dny strávené u moře. Praktické zkušenosti s provozováním solných jeskyní ukazují, že pobyty v nich výrazně pomáhají u opakovaných zánětů horních cest dýchacích a průdušek, stavech po zápalu plic a dalších chorob dýchacího ústrojí jako např. průduškové astma. Dále je jejich příznivý účinek prokázán u alergických kožních chorob (atopický ekzém) nebo u lupénky. Pobyt v solné jeskyni pomáhá také při vysokém krevním tlaku a některých chorob srdce a cév, např. u poinfarktových stavů. Relaxační účinek pobytu v solné jeskyni je vhodný u stavů z přepracovanosti, při snížené odolnosti proti stresu, u neuróz a emočního vyčerpání.
MUDr. Vladimír Volf, Ph.D. vedoucí lékař – Klinika dětí a dorostu FN KV Praha
Léčba různých chorob v solném mikroklimatu se praktikuje již mnoho let. Metodu inhalace soli rozptýlené ve vzduchu využívali úspěšně již staročeští lékaři. Jako většina dětských lékařů, tak i já doporučuji pobyty u moře hlavně pro děti s postiženími horních a dolních cest dýchacích. V současné době nemusíme za mořským klimatem cestovat – nabízí se nám pobyt v solných jeskyních v tuzemsku. Pobyt v solné jeskyni je novou, originální, účinnou a čistě přírodní metodou zvanou haloterapie. Nasycený vzduch v jeskyni vytváří mikroklima, které má obrovsky pozitivní vliv při léčení širokého spektra nemocí a výrazně podporuje imunitní systém, jak u dětí tak i u dospělých. Další výrazně pozitivní vliv solné jeskyně spočívá v tom, že vdechovaný solný aerosol vysušuje mikrobiální buňky patogenních mikroorganizmů, kterých se tělo zbavuje formou uvolňování hlenů z dýchacích cest. Tento jev je označován jako samočistící proces organismu.
Z praxe mohu potvrdit, že pobyt v solné jeskyni významně pozitivně ovlivňuje průběh onemocnění u dětských pacientů s chronickými chorobami horních a dolních cest dýchacích (záněty hrtanu, senná rýma, astma…), kožních onemocnění (atopický ekzém), chronických onemocnění trávicího traktu (Crohnova choroba, žaludeční vředy), kardiovaskulárních onemocnění (vysoký krevní tlak), nebo poruch štítné žlázy. Zároveň je třeba zdůraznit pozitivní vliv mikroklimatu v solných jeskyních na stabilitu imunitních systému, což představuje velmi důležitý preventivní faktor v rámci chřipkových onemocnění, jejichž zvýšené riziko je v současné době velmi aktuální.
Nezanedbatelným přínosem je vliv solné jeskyně na psychiku dětských pacientů. Po vstupu do solné jeskyně na vás dýchne nenapodobytelná atmosféra.Všude na stěnách i na podlaze je sůl, tlumené světlo prosvítá skrze solné kameny na zdech, z reproduktorů se line relaxační hudba – malé dětí se můžou při relaxaci hrát.
Pobyt v solné jeskyni u dětských pacientů nelze použít jako léčbu kauzální, nýbrž jako léčbu doplňkovou. Je nutno si však uvědomit, že u řady chorob má doplňková léčba zásadní vliv na průběh i prognózu základního onemocnění. Proto by na ni mělo být u dětí pamatováno i s přihlédnutím k finanční stránce této léčby ve srovnání s klimatickým pobytem u moře.
MUDr. Hana Zelenková, Ph.D., primářka dermatovenerologie
Pobyt v solné jeskyni z pravé mořské soli jednoznačně patří k pozitivům, kterými je možné rozšířit škálu léčebných prostředků bez nejmenšího rizika pro organismus. Léčebné kúry s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních i jiných lékařů.
V jeskyních vybudovaných z mořských solí, hlavně s přidáním soli z Mrtvého moře, byly zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění – alergie, psoriáza-lupénka, atopický ekzém, akné apod. U pacientů s kožními onemocněními doporučuji minimálně 3 - 4x do roka kúry po 10 sezeních. Zvláště u lupénky a atopickém ekzému je to nutné. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii, vysokém krevním tlaku, nespavosti a bolesti hlavy, zmírňuje také bolesti při akutní i chronické artritidě. Blahodárný vliv pobytů v solných jeskyních na tato onemocnění je nevyvratitelný a prokazatelný. Tyto procedury se využívají jako metody doplňkové a jednoznačně zlepšují účinky léčby a následnou rekonvalescenci. Solná jeskyně by měla být všeobecně akceptována pro svůj blahodárný a ozdravný vliv na lidský organismus. A to je podstata a tajemství solných jeskyní – právě v nich najdeme skutečné mořské klima.